Jarrow Formulas Whey Protein Review

Jarrow Formulas Whey Protein Review
Quality9
Taste9
Cost (per ounce)9
Protein (per serving)6
Pro
  • Very Cost Effective
  • Tastes Great
Cons
  • Low Protein Per Serving
8.3Overall Score
Reader Rating: (0 Votes)
0.0

Overview

Jarrow Formulas Whey Protein focuses on providing amino acids with their protein because amino acids are vital in creating structural and functional proteins in your body, such as antibodies for immunities to collagen for your skin and bones. When your body lacks the needed amounts of these nitrogen compounds, your body goes into a “negative nitrogen balance,” forcing it to break down your muscle tissue to use to nourish itself. However, a surplus of these nitrogen compounds provides an ideal muscle growing environment.

Quality

This is one of the few high quality whey protein powders on the market today. It also has a great Branched Chain Amino Acid profile per serving. Other beneficial factors include: alpha-lactalbumin, beta-lactoglobulin, lactoferrin, serum albumin, lysozyme, and immunoglobulins A, G, and M. The whey is organic and comes from cows that haven’t been treated with any hormones. Only American grade cows are used and the manufacturing process is careful to preserve lots of glutamine during production. Lastly, it’s free from lactose, fat, artificial flavors, colors, and sweeteners, leaving a truly natural and organic product.

Taste

By far one of the best tasting organic protein powders out there. While other powders usually have a bad after taste or try to hide their tastes with different flavors, Jarrow’s powder keeps it simple by having an unflavored product. The upside to this is no aftertastes, the downside is that is still doesn’t taste great alone (no protein powder does). The major upside is, it won’t fight the taste of your milkshakes or smoothies when you add it in.

Cost

Currently coming in at around $21 for a 2 pound bag of whey protein, the cost per ounce ($0.64) is pretty cheap when compared to other protein powders on the market, which are usually priced around a dollar per ounce.

Nutrition

Total Fat – 2g
Carbs – 2g
Fiber – 0g
Protein – 11g
BCAAs – 4g

Read Customer Reviews & Check Price

Share This Post

Leave a Reply

Your email address will not be published.